همین الان تماس بگیرید ۰۲۱۶۶۸۶۶۱۴۵

راهبند پارکینگ

راهبند پارکینگ

راهبند ها ابزاری ضروری و مهم  , برای ایجاد محیط بسته پارکینگ هستند  ویا دروازه ای برای اجازه عبور و مرور وسایل نقیله و عابر هستند. راهبند ها ابزاری برای کنترل سرعت اتومبیل ها هستند. 

هدف از استفاده از راهبند ها این است  که کنترل بیشتری بر روی  ورودی ها و خروجی ها اعمال می کند و سیستم مدیریت و حفظ ایمنی پارکینگ در همه مکان ها هستند.

دستگاه راهبند محصولی است که عملکرد آن از دستی تا اتوماتیک می تواند متغیر باشد عملکردی بر مبنای سیستم الکترونیکی یا هیدرولیکی است.

برای اینکه راهبند ها بتوانند وظیفه خور را به صورت صحیح انجام بدهند راننده وسایل نقلیه باید مدارک ارائه بدهد , کد وارد کند ,عوارض پرداخت کند و یا توانایی شناسایی پلاک خوان هوشمند داشته باشد تا راه را باز کند یا اجازه تردد به وسیله نقلیه را بدهد. 

انواع راهبند

راهبرد ها را می توان بر اساس کاربرد آنها به سه گروه تقسیم کرد:

  1. اتوماتیک میله ای 2) راهبرد ستونی (بولارد) 3) راهبند های سطحی (Road Blocker)

راهبند های اتوماتیک میله ای:

راهبند های میله ای دارای یک میله متحرک و سبک وزن می باشد و به کمک یک سیستم الکترومکانیک یا هیدرولیک حرکت می کند.

محل استفاده راهبند های های اتوماتیک میله ای در سطح شهر ها , پارکینگ های عمومی , مراکز خرید و سازمانهای دولتی و خصوصی هستند.

برای استفاده از راهبند های اتوماتیک از یک مدار فرمان الکتریکی استفاده می شود و به منظور کاهش نیروی اعمال شده از یک فنر برای متعادل کردن وزن میله استفاده می شود.

راهبند های ستونی( بولارد)

راهبند های ستونی شامل یک استوانه فلزی است که با سیستم های محرک مکانیکی و یا هیدرولیک استفاده می شود .

راهبندهای ستونی به علت توانایی بالا در توقف خودرو , عموما در محل هایی با ضریب امنیت بالا , مراکز امنیتی , مراکز نظامی  , مراکز مهم خصوصی و دولتی و سفارتخانه ها استفاده می شود.

 نحوه کار راهبند های ستونی توسط میله ای متحرک است که به صورت کامل در داخل فنداسیون و درون زمین قرار می گیرد و برای بستن ستون به سمت بالا حرکت کرده و به صورت یک مانع در مقابل خودرو ها قرار خواهد گرفت.

راهبندهای سطحی(Road Blocker)

راهبندهای سطحی شامل یک صفحه فولادی ضخیم می باشند که درون فنداسیون مخصوص به خود در داخل زمین کار گذاشته می شوند.به کمک سیتم های هیدرولیک  و یا الکترونیک حرکت میکند.

راهبند های سطحی با توجه به ضخامت بالای صفحه متحرک می تواند نیروی ناشی از برخورد های شدید را به خوبی تحمل کند .بنابراین می توان از آن در مراکز و سازمان های حساس نظامی و سیاسی به منظور جلوگیری از حملات تروریستی و خرابکانه استفاده کرد.

نحوه کار سیستم های سطحی به اینگونه میباشد که با استفاده از سیستم های محرک هیدرولیک و یا الکترومکانیک صفحه را به سمت بالا حرکت داده تا به صورت مانع در برابر وسایل نقلیه بگیرد و کل مسیر عبور را ببند.

 مزایای راهبند ها

اگر می خواهید امنیت مکان خود را افزایش دهید و در خرج کردن پول صرفه جویی کنید ,  حتما از راهبند ها در پارکینگ و درب های ورود و خروج در سازمان ها و مجتمع خوداستفاده کنید .

هنگام استفاده از راهبند ها در مواقع خروج در مواردی راننده مجبور به ارائه رسید می باشد تا اجازه عبور از راهبند را بگیرد  و این خود زمینه درآمدزایی را هم به وجود خواهد آورد.

پس از راهبند ها می توان در ایست بازرسی و در ورودی مناطق ممنوعه استفاده کرد, در این موارد یا راننده مجبور به ارائه کارت شناسایی , رسید تگ کارت) (RFIDو یا کشیدن کارت تردد میباشد .

کنترل ترافیک

کاربرد راهبند ها فقط در شهر ها و ساختمان ها نمی باشد بلکه در جاده ها و اتوبان ها هم مورد استفاده قرار می گیرد . با استفاده از راهبند ها می توان تردد برخی وسایل نقیله را در برخی مسیرها محدود کرد تا بتوان مسیری بدون ترافیک و مستقیم برای خودروهای اضطراری ایجاد کرد.

کسب در آمد و صرفه جویی در بودجه:

ساختمان شما نیاز به نگهبان برای جلوگیری از ورود و خروج ماشین هایی که متعلق به مجتمع نیست دارد پس شما مجبور به پرداخت هزینه ماهانه به عنوان حقوق دارید که صد در صد هم نیست و امکان بروز مشکل و اشتباه وجود دارد اما شما اگر یک بار هزینه کنید و دستگاه های راهبند را خریداری کنید علاوه بر صرفه جویی در بودجه به جای پرداخت ماهانه با یکبار هزینه  می توانید امنیت صد در صد را در مجتمع خود به وجود بیارید . 

حتی اگر مجتمع شما تجاری باشد میتوانید از این راه کسب درآمد کنید چگونه به این صورت که از طریق یک راهبند با سیستم کنترل خودروی اعتبار داشته باشید.

نحوه کار این راهبند ها به اینگونه است که در هنگام ورود وسیله نقلیه , از آن خواسته می شود که یک کارت اعتباری با هزینه دلخواه که شما درخواست میکند خریداری کند در صورت عدم خرید راهبند پارکینگ برای وسیله نقلیه باز نخواهد شد.

حریم خصوصی و امنیت

یک راهبند می تواند امنیت حریم خصوصی را افزایش دهد به طور مثال دیگر کسی در جای پارک شما پارک نخواهد کرد و از سرقت ها جلوگیری کند اگر ملک شما در یک محیط خلوت هست که امنیت بالایی ندارد و یا در یک محیط شلوغ هست که رفت و آمد زیادی را شامل می شود راهبند ها بهترین کمک به شما هستند.

نگهداری و نصب آسان

راهبند ها دوام و ماندگاری بالایی دارند آنها به خاطر سیستم طراحی خاص و کاربرد خود در برابر سایش و خوردگی مقاومت بالایی دارند .سیستم طراحی شده راهبند ها به گونه ای طراحی شده که به آسانی قابل نصب و تعمیر می باشد.

خروج آسان در هنگام قطع برق:

همانگونه که در اول مقاله اشاره کردیم راهبند ها به دو گونه دستی و الکترونیک هستند پس در صورت قطع برق به صورت دستی می توان آن را به حالت باز تغییر داد و اجازه  تردد ایمن و سریع وسایل نقیله را می دهد.

معایب راهبند ها

در هنگام خرید راهبند ها هم مثل سایر وسایل نیاز به توجه و دقت زیادی داشت چراکه این محصولات علاوه بر دارا بودن مزایا معایبی را هم در بردارند که بهتر است قبل از خرید از آنها مطلع بود.

نکته اول این است که در هنگام استفاده از راهبند ها اگروسیله نقلیه کارت شناسایی نداشته باشد یا سیستم راهبند توانایی شناسایی وسیله نقلیه را نداشته باشد امکان ورود را به آن نمی دهد پس باید میزان تردد خودرو ها را در هر ساعتی از شبانه روز بدانید.

نکته دوم سرعت باز و بسته شدن راهبند ها هست که در صورت عدم رعایت باعث ایجاد خراشیگی و یا ضربه به وسیله نقلیه شما می شود.

نکته سوم در نظر گرفتن محدودیت ارتفاع و تفکیک مسیر عابر پیاده و وسیله نقلیه می باشد .

مشکلات راهبند ها و راه حل آنها

نحوه کار راهبند ها عمدتا توسط میله هایی هستند که به بالا و پایین می روند حالا اگر مشکلی در بالا و پایین آمدن میله ها به وجود آمد راه حلی که وجود دارد این است که شما مطمئن شوید که آیا موتور راهبند در زمان فشردن شاسی فرمان یا زدن دکمه روشن خواهد شود یا خیر , دراین هنگام باید ببینید که صدای موتور شنیده می شود؟

اگر صدا شنیده نشد ایراد باید از چشم ایمنی یا فتوسل است و برای رفع چنین مشکلی در راهبند بازویی اتوماتیک باید موقعیت قرارگیری فرستنده و گیرنده چشم ایمنی را بررسی کنید تا به طور صحیح در کنار هم قرار بگیرند اگر مشکل حل نشد باید از تکنسین تعمیرات راهبند کمک بگیرید تا مسیر سیم کشی و فتوسل را کامل بررسی کند.

بالا یا پایین آمدن میله راهبند همراه با صدای غیرعادی:

بالا و پایین آمدن میله راهبند با سر و صدا بیشتر به علت تنظیم نبودن هواگیری یا فنر تعادل است در واقع صدای زیاد در این قسمت نشان از فشار زیاد و  غیر استاندارد بر سیلندرهیدرولیک و سیستم محرک است.برای رفع عیب باید فنر  تعادل در راهبند را تنظیم کنید

.در ابتدای تنظیم فنر تعادل در راهبند باید راهبند را خلاص کنید و بعد میله راهبند را تا زاویه 45 درجه یعنی  در حالت نیمه باز بالا بیاورید.در حالت خلاص بودن میله راهبند را به آرامی رها کنید  ,فنر تعادل باید وزن میله رادر حالت 45 درجه ثابت نگه دارید.باید  با استفاده از پیچ بالای فنر نیروی وارد را تنظیم کنید تا به حالت تعادل قابل قبولی برسید و میله راهبند را به سمت پایین بکشید و راهبند را از حالت خلاص در بیاورید.

یکنواخت حرکت نکردن میله راهبند

اگر میله در بالا و پایین آمدن یکنواخت دچار مشکل بشود باید مشکل را در فنر تعادل پیدا کنیم . نکته مهم که باید به آن توجه داشته باشیم این است که برای تنظیم میله راهبند باید حتما تنظیماتی را در راهبند انجام دهید به علت اینکه امکان صدمات و آسیب در قسمت های راهبند وجود خواهد داشت بهتر است این کار توسط افراد متخصص و تکنسین ها انجام شود.

در اخر:

اگر مشکلی در راهبند ها به وجود آمد بهتر است ابتدا مشکلات کوچکتر را بررسی کنید با این کار از مشکلات جدیتر در راهبند ها میتوان جلوگیری کرد برای مثال می توانید ابتدا فیوز برق راهبند را چک کنید و یا از عملکرد چشم ایمنی در راهبند مطلع شوید .