همین الان تماس بگیرید ۰۲۱۶۶۸۶۶۱۴۵

راهبند تلسکوپی

راهبند تلسکوپی

راهبند تلسکوپی از انواع راهبند خودرویی میباشد که جهت کنترل تردد میباشد. شاید در جای دیگری راهبند تلسکوپی را با نام های راهبند بازویی و پارکینگی معرفی کنند.

ا‌ز انواع راهبند در جهت کنترل تردد استفاده میکنند.بطور کلی کنترل تردد خودرو به معنای نظارت بر ورود و خروج خودرو به محلی تحت نظارت و مدیریت است.در گذشته که استفاده از راهبندها مرسوم نبود کار کنترل تردد بسیار سخت بود.

راهبندها برای اهداف مختلفی ساخته و تولید میشوند.

برای هر راهبند،  اجزای جدایی در نظر گرفته می‌شود که باتوجه به کاربردهای مختلف طراحی شده اند. با توجه به نیاز و شرایط به استفاده از راهبند می‌بایست از انواع راهبندها و لوازم جانبی مختلف ان استفاده کرد که به راهبند مرتبط شده و بصورت هماهنگ با سیستم‌های کنترلی دیگر عمل می‌کنند.

بسیاری از راهبندها برای مسدود کردن و جلوگیری صددرصد از عبور خودروها طراحی و ساخته می‌شوند و بعضی دیگر تنها برای کنترل تردد میباشد. انواع راهبندهای تلسکوپی و بومدار بیشتر عملکردشان نظارتی میباشد تا عملیات بازدارندگی.

راهبند تلسکوپی


اجزای راهبند تلسکوپی

راهبندها‌با توجه‌به کاررایی که دارند دارای‌بخش های مختلفی هستند.

راهبندتلسکوپی از سه بخش تشکیل شده‌اند و‌شامل پایه راهبند و‌سیستم محرک راهبند و‌بوم متحرک میباشد.

پایه قسمتی از راهبند میباشد که قسمتی از آن زیر زمین نصب میشود و برای نصب ان نیاز به حفاری و کندن زمین داریم، بخش بیرونی راهبند تلسکوپی پایه نگهداراری سیستم محرک و یا بازوی راهبند میباشد.

پایه‌های راهبندها نیز،  در ابعاد و جنس دارای تنوع گوناگونی هستند.

سیستم محرک بوم هم  یک موتور الکترومکانیک میتواند باشد و هم  سیستم هیدرولیک، و یا بگونه ای تعبیه شده باشد که بتوان بصورت دستی و بدون نیاز به نیروی های دیگری، بوم را جابجا کرد. از انجا که سیستم‌های هیدرولیک به کمک روغن کار می‌کنند، میزان تغییرات دما و فصول تاثیر مستقیم بر روی عملکرد انها دارد. درحالیکه در موتورهای الکترومکانیک تغییر دما تاثیری برروی کارکردشان ندارد و‌کارکرد یکسانی دارند.

بوم هم بخشی از راهبند تلسکوپی است که وظیفه دارد از ورود خودروها و مسدود کردن انها جلوگیری کند، جنس و نوع بوم هم متفاوت است. این تغییرات به نوع راهبند ونوع نیاز به آن بستگی دارد. و طول بوم هم درموارد خاص قابل تغییر میباشد.

مشخصات کلی در راهبندهای تلسکوپی

 • قابلیت نصب سریع و آسان دارند.
 • مناسب اماکن پرتردد و‌شلوغ هستند.
 • متاسفانه قابلیت توقف خودکار را‌ ندارد.
 • مقاوم در برابر آب و زنگ‌زدگی دارند و دچار زنگ زدگی و فرسایش نمیشوند.
 • میزان طول انها از ۳٫۸ متر تا ۶ متر قابل تغییر است و باتوجه به مکان نصب شده و به میزان دلخواه قابل تغییر میباشند.
 • تعداد تردد انها نامحدود میباشد و اصلا تعداد تردد برر‌وی کاررایی انها تاثیر منفی نمیگذارد.
 • قابلیت نصب دوربین کنترل و ثبت پلاک وسایل نقلیه را دارند.
 • امکان کنترل راه دور توسط ریموت کنترل
 • قابلیت نصب سنسورهای هوشمند برای باز و بسته شدن خودکار راهبند
 • قابلیت ثبت زمان ورود و خروج خودروها توسط دوربین
 • امکان نصب باطری برروی ان برای برق اضطراری در مواقع اضطراری
 • امکان نصب سنسور اثر انگشت در راهبند تلسکوپی
 • مقدار زمان بسته شدن در حدود ۳ ثانیه میباشد.
 • رنگ بدنه راهبندهای تلسکوپی معمولا سفید و قرمز می باشد.

مزیت راهبند تلسکوپی


مزیت استفاده از راهبند تلسکوپی

قطعا زمانی که ما از تجهیزاتی استفاده میکنیم به دنبال پیداکردن مزایای ان هستیم و خوشبختانه استفاده از راهبندها هیچ معایبی ندارد و دارای مزایای زیادی میباشد،  از جمله:

1. بالابردن امنیت در هر سازمانی که راهبند از ان استفاده میشود، واژه امنیت برای همه  بسیار مهم میباشد، با نصب راهبند میتوان تردد وسایل نقلیه را اعتبار سنجی کرد و‌ از ورود غیر مجازها جلوگیری کرد.در سالهای گذشته این کنترل و امنیت توسط نگهبانان صورت میکرفت و گاهی انقدر مشکل بود که نیاز به چند نیروی انسانی پیدا میشد.

2. کنترل کردن بحث مهم ترافیک

امروزه با گسترش وسایل نقلیه به تعداد نامحدود ،ترافیک زیادی در تک تک نقاط ایجاد شده است، راهبندهای پارکینگی بهترین راه برای کنترل معقوله ترافیک در ورودی ها و خروجی ها میباشند، و گزینه مناسبی برای مکانهایی است که جای پارک ماشین محدود و کم دارند.خیلی جالب است که بدانید راهبندها تعداد تردد ها راکنترل میکنند و‌اگر تردد از حد نصاب بیشتر شود اجازه ورود نمیدهند.

3. بااستفاده از راهبند از هزینه هایی که برای امنیت است جلوگیری میکندو ممکن است بعد از یکبار پرداخت هزینه اولیه تامدت ها هزینه ای نداشته باشید.چون بطور کلی راهبندها بسیار مقاوم هستند و‌کمتر متوجه اسیب و‌به طبع تعمیرات میشوند.

وجالبتر اینکه‌ باوجود راهبند نیاز به نگهبان و نیروی انسانی نیست.

بدون استفاده از چنین تهجیزاتی مسلما کار به درستی پیش نمیرود و چندین نیروی انسانی رادرگیر میکند.

4. بااستفاده از راهبندها میتوان در قبال پارک خودرو  درامدزایی کرد.اگر درهرمکانی از راهبند استفاده کنیم میشود در ازای پارک خودروها در ساعت های مشخص به دلیل ایجاد امنیت برای ان خودرو هزینه ای دریافت کرد.

5. درست کردن‌ یک حریم خصوصی ومیتواند از شما در برابر سرقت و‌ دیگر مسائل امنیتی محافظت کند.متاسفانه سرقت و درگیری ها نسبت به گذشته بیشتر شده و از این رو وجود راهبندها برای هر مکانی چه کوچک و چه بزرگ یک سد امنیتی درست میکند که از امنیت بسیار بالایی برخوردار استو محیط زندگی و کار را خصوصی و امن میکند.

7. ماندگاری بالایی دارند و دوام بسیار بالایی دارند، انها به واسطه جنسشان درمقابل فرسایش مقاوم هستند و جز تاسیساتی هستند که کمتر نیاز به تعمیر پیدا میکنند.چون راهبندها در معرض نور مستقیم خورشید و یا در زیر باد و باران هستند باید مقاومت خوبی داشته باشند.

8. قابلیت خروج آسان در صورت قطع برق دارند و‌ در صورتی که برق قطع شود همچنان کار میکند و بازهم کنترل تردد خود را خواهند داشت و در زمان نبودن برق از بابت رفت و‌امدها مشکلی پیش نمی آید.